תקופת ההיריון היא תקופה בה גוף האישה משתנה רבות. כך משתנה בתקופה זו גם החזה, שגדל ומתמלא ונעשה הרבה יותר רגיש, מה שהופך אפילו ליותר קריטי בתקופת ההנקה. על כן, את צריכה כבר בסוף ההיריון לבחור חזיית הנקה טובה ונוחה, שתגדל יחד איתך: הדבר יקל עלייך את ההנקה, הן פיזית והן מנטאלית, וגם יעזור בהפחתת כאבים באזור החזה. ישנם מספר כללים בסיסיים בבחירת חזיית הנקה, שיעזרו לך לעבור את אחת התקופות החשובות והמאתגרות בחייך.

מעל לכל, חשובה ההרגשה הטובה עם החזייה, וגם מראה נחשק בהחלט איננו בגדר מותרות היום, אף כי יש לחשוב פעמיים לפני שקונים חזייה עם תחרה, שעלולה להציק לחזה הרגיש. על כן, יש עדיפות לחזייה חלקה. כאמור, מומלץ לקנות חזיית הנקה כבר בסוף ההיריון. אמנם, ייתכן כי בימים הראשונים שלאחר הלידה החזה יגדל במידה ניכרת, אך בדרך כלל נשים אחרי לידה חוזרות למידת החזה שלהן בסוף ההיריון. קני לפחות חזייה ייעודית אחת לפני הלידה. כך לא תצטרכי לרוץ ולהשיג חזייה כזו מיד לאחריה, כשאת מסתובבת עם תינוק בן יומו. עם זאת, לא מומלץ לקנות הרבה חזיות הנקה עוד בתקופת ההיריון, שכן בתקופה זו עדיין אינך יכולה להיות בטוחה שהחזיות נוחות לך, ובכלל – ייתכן שבסופו של דבר תבחרי שלא להניק.

לקנות חזיית הנקה עם או בלי ברזלים?

רוב הנשים מעדיפות לקנות חזיית הנקה בלי ברזלים, בשל חוסר הנוחות שהם גורמים לחזה בעת תקופות ההיריון וההנקה. בתקופות אלו החזה רגיש, כאמור, והברזלים עלולים לגרום לאדמומיות ולאי נוחות באופן כללי. אף קיימת אמונה רווחת לפיה ברזלים בחזיית הנקה גורמים לסתימה בצינוריות השד. עם זאת, אם החזייה אינה לוחצת מדי, בעלות החזה השופע בהחלט יכולות להיעזר במתכת לתמיכה בחזה, במידה שאינן מסתדרות עם חזיות הנקה רגילות. בכל מקרה, חשוב שלחזייה שאת קונה, בין אם יש לה ברזלים ובין אם לאו, תהיה אפשרות לפתיחה נוחה של הקליפס, רצוי ביד אחת, וגם אפשרות להכיל רפידות לספיגת דליפות של חלב מהשד. לבעלות החזה הקטן, אשר נותר קטן גם בתקופת ההנקה, קיימות חזיות הנקה מרופדות שעוזרות גם להן להצניע את הפטמות, בניגוד לחזייה רגילה.

האם מותר לישון עם חזיית הנקה?

בהחלט ניתן לישון עם חזיית הנקה, בתנאי שהיא אינה לוחצת מדי על הגוף, ואם היא יושבת עליו בצורה נוחה ומשוחררת. קיימים לכך אף יתרונות, כמו תמיכה בגב ושמירה על מבנה החזה בתקופות סוף ההיריון וההנקה. ניתן לישון עם חזיית הנקה גם במקרה של דליפות חלב מהחזה, אשר נפוצות מיד אחרי הלידה, ולעיתים גם בתקופה שלאחריה. חשוב לדאוג לחזיית שינה בגזרת מעטפת, לשם הנקה נוחה בלילה. באשר להנקה נוחה בשעות היום, בעיקר מחוץ לבית, הרי שבנוסף לקליפס נוח שניתן לפתוח ביד אחת (הרי היד השנייה מחזיקה בדרך כלל את התינוק), ניתן לקנות סינר הנקה. סינר שכזה מעניק לאימא המניקה פרטיות, ומאפשר לה להניק גם במקום בו אין חדר הנקה ייעודי. עבור התינוק, סינר הנקה מחזק את תחושת האינטימיות עם האימא בעת ההנקה ושומר עליו רגוע ושקט.